Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Oj vilket ställe, kors alltså! 

Posted on aug 6, 2019

På vår bussresa mellan Klaipeda och Vilnius åkte vi en omväg norrut.
Eftermiddagens stopp blev på Korskullen, ett pilgrimsmål som är en helig och laddad plats, i sin begynnelse för litauer men idag även för många turister. Ett udda och ytterst sevärt stopp på vår resa. 
På de två kullarna, ca 7 m höga och på den 5000 kvadratmeter stora ytan tronar sig tusentals kors i olika storlekar upp. Platsen har genom hundratals år agerat minnesplats och fortfarande i dag är platsen helig. Man vet inte exakt hur många tusentals kors som finns på kullarna men många är de besökare som bär med sig ett kors de lämnar för att få guds kraft och stöttning. 
När vinden ligger på och regnet piskar så sägs det att man kan höra hur det gnisslar i alla kors. 
Då är det kanske inte så konstigt att Korskullen finns med på en lista över världens tio mest otäcka platser. 
Åk dit och upplev själv!

Mer om resan: En heldag i Vilnius