Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Vilnius 696 år

Posted on jan 30, 2019

Vilnius Litauens huvudstad firade sin födelsedag i helgen. Staden har just fyllt 696 år. Firandet varade hela helgen och alla besökare kunde njuta av kreativ atmosfär, upptäcka Vilnius hemligheter och lära känna den moderna Vilnius staden. Den 24 januari kunde man lyssna på St. Christophers kammarorkesters konsert mitt i stan. Den 25 januari var alla inbjudna till gratis rundtur i gamla staden i Vilnius för att lära känna stadens historia och arkitektur. Storfurstens slott förberedde två dagars program som innehöll traditionella aktiviteter: föreläsningar, orienteringsspel och utbildningsverkstäder som fördjupade besökarnas kunskap om staden och dess utveckling. Den 25-27 januari kunde man titta på unika ljusinstallationer skapade av konstnärer från 8 olika länder. Ljusinstallationerna avslöjade gamla stadens unika arkitektur och skönhet. Litauens konstmuseum tillsammans med Byrån för den högsta arkivarien i Litauen öppnade en utställning ” NOSTRA VILNA: The First Image of Vilnius” vilken är den andra utställningen i serien “The Most Important Signs of Vilnius City History” ägnad till förberedelsen för Vilnius 700-årsdagen. Grattis på födelsedagen Vilnius!

Text:Gabija