Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Vi besökte Sunnadalsskolans teater

Posted on jun 1, 2018

I fredags fick vi som jobbar med språkgrupperna på Litorina uppleva lärande då det är som bäst!
Vi var inne på Sparre och såg Sunnadalsskolans teateruppsättning. Tänk vilka erfarenheter teatergruppen har fått genom sitt arbete från manusskrivande med lokalhistorisk anknytning till framförande inför publik. 
Föreställningen bjöd både på allvar och kluriga humoristiska twister.

Inga bilder togs under föreställningen. Men efteråt hade vi förmånen att byta några ord med skådespelare och andra som jobbat med föreställningen. Slumpen avgjorde vilka av dem som hamnade framför kameran.

Vi på Litorina tackar för en riktigt bra föreställning helt i folkbildningens tecken!