Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Vernissage med Kaoskompaniet

Posted on jun 19, 2019

-Vi är envisa som få och vana vid att ta snabba beslut. Vi är helt enkelt inte rädda för lite kaos!
Så sa Johanna ”Taima” Björklund under dagens vernissage med Kaoskompaniet på Litorina. Taima är en av kompaniets sju deltagare som just nu har konstutställningen KaosArt@Litorina i Lilla Konsthallen på Litorina. På väggarna hänger nu ungdomarnas spännande konst som skiljer sig stort i både uttrycks form och tekniker. Det är nästan lika många uttryckssätt som medverkande konstnärer. 
Utställningen går att besöka fram till den 27/7. 
Varmt välkomna! 
Med på gruppbilden är fr v över rad: Emmanuel Georgsson, Johanna ”Taima” Björklund, Oskar Trzaska och Linn Shneider. 
Karma Levin, Emma Larsson och Roosje Borst.