Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Vem äger kulturarvet?

Posted on jan 31, 2019

Vem äger kulturarvet? Ibland är det en internationell fråga eller orsaken till varför länder inte kommer överens. Krigsbyten som t ex Silverbibeln, Djävulsbibeln, Ivan den Förskräckliges hjälm, Rosettastenen är exempel på föremål som har bytt ägare genom historien. Sådana här objekt har väckt diskussion om repatriering, att återlämna föremål som andra kulturer eller folk kan göra anspråk på.
Ales stenar och bilkyrkogården är exempel på andra fenomen som väcker diskussion om tolkning och vad som räknas som kulturarv. Det var sådana här frågeställningar som dagens föreläsare Ivar Wenster berättade om och som har sin egen historia. Det var väldigt intressant att få höra den. Tack för föreläsningen!