Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Vår nya kursdeltagare – Hakim!

Posted on apr 14, 2012

Här på Litorina har vi många väldigt duktiga studerande med unika bakgrunder. En av dem är Hakim Bwanika. Han kommer från Uganda men har arbetat runt om i världen. Han sysslar med lobbying vilket menas att han är en professionell företrädare för intressegrupper och stödjer processerna som leder till att skapa och förbättra relationer mellan olika företag och regeringar i utvecklingsländer som t.ex. Irak, Afghanistan, Sierra Leone. Hakim har träffat många kända personer t.ex. David Petraus, Robbie Williams, Angelina Jolie och Lance Armstrong. Mötet med dessa personer betydde mycket för Hakim! Effektiva och intressanta möten är en del av hans arbete. Nu vill han vidga sina vyer i Sverige för att finna nya vägar samt prova på de möjligheter som bjuds. För att förverkliga sina planer studerar han intensiv svenska hos oss på Litorina. Vi önskar Hakim lycka till!