Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Ungdomsforumet i Kedainiai: Sverige feat Litauen

Posted on sep 29, 2009

Några av Litorinas studerande blev medbjudna att deltaga i ett ungdomsforum. Möjligheten gavs till oss av Svensk-Litauiska föreningen och Litorina.

När vår långa resa med färjan från Karlshamn kommit till sitt slut steg vi i land fulla av förväntan i Klaipeda. Under vår tre timmar långa bussresa till Kèdainiai så fick vi en bild av det underbara Litauiska landskapet.

Vi kom fram till vårt hotell Grèjaus Namai som ligger vackert inne i den gamla delen av Kèdainiai. Väl incheckade på hotellet så blev vi serverade traditionell soppa och kyckling med ris. Efter lunchen blev vi medbjudna på sightseeing på Kèdainiai´s gator. Vi fick en inblick i hur litauisk husstandard ser ut. Husens fasader var slitna och såg väldigt annorlunda ut mot svenska husfasader. Vi fick även mycket historisk information om Kèdainiai.