Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Temadagen: Flyga drake

Posted on okt 30, 2008

En underbar bok … Det här är en av de oförglömliga historier som stannar kvar hos en i flera år … Det är så starkt att allt jag läser under en period efteråt känns tråkigt.

Isabell Allende

Flyga drake en gripande roman av Khaled Hosseini skildrar en hemsk tid av den ryska invasionen av Afganistan och handlar om vänskap, svek och lojalitet. I den här boken får läsaren uppleva starka känslor, och får oss att fundera över människans eviga värden som boken handlar om. Det är därför vi bestämde oss för att tillbringa en temadag i vår skola med Afganistan och Khaled Hosseinis bok i centrum. Den 22 oktober hade alla eleverna på Litorina en underbar möjlighet att titta på filmen Flyga drake, deltaga i intressanta diskussioner och även bygga sina egna drakar