Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Teaterbesök den 3 december: Dracula

Posted on dec 3, 2008

Onsdagen den 3 december hade vi alla chansen att få en rysligt rolig upplevelse.  Vi kunde gå och titta på Dracula i den gamla hattfabriken. Det var en unik teaterupplevelse.  De hade en stråkkvartet som spelade spännande musik. De agerade även enbart till ljuset från levande ljus som ökade spänningen ytterligare. Föreställningen var en fritt tolkad version, med mycket humor av Bram Stokers Dracula. Framförd av Teater Allena och Musik i Blekinge. Vi tackar Teater Allena och Musik i Blekinge för den roliga och spännande föreställningen.

Berättelsen om Greve Vlad Dracula skrevs som sagt av Bram Stoker 1897 och har sedan dess inspirerat till mängder av historier och filmer om vampyrer