Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Svetlana Leuchuk som studerade tidigare på Litorina, bjuder till evenemanget EN GRÖNARE JUL som ordnas i Klauras pop-up 21 november.

Posted on nov 12, 2015

Svetlanas studio Lanagraphic erbjuder här något nytt och spännande – INTERAKTIVA JULKORT! Motivförslag bestäms tillsammans med dig och tecknas på en neutral bakgrund, sedan fotograferas du tillsammans med bildkonsten och det blir till ett unikt digitalt/pappersvykort helt efter önskemål.
Det finns även färdiga julkort med olika motiv att köpa och en möjlighet att hinna färdigställa trycksaker och reklamblad som ni behöver till Jul eller Nyår.

Nya och tidigare TAVLOR I AKVARELL OCH AKRYL av Svetlana Leuchuk, även bidragen till Red Dot Fair Miami, kommer att ställas ut. En tavla på en vägg kan hjälpa till att skapa en stämning som präglar hela rummet. Om du letar efter glädje och färger, efter en present till nära och kära, kan du köpa färggranna, abstrakta och grafiska målningar hos Lanagraphic.

Adress: Minervavägen 18, campus Gräsvik 8a, Karlskrona.
Tid: 10.00-17.00.