Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Strategier mot främlingsfientlighet och rasism

Posted on mar 19, 2010

Vi på Litorina arbetar aktivt i vardagen med att motverka främlingsfientlighet och rasism. Här studerar och arbetar människor i alla åldrar och från hela världen. Hos oss är mångfald detsamma som att många unika människor finns under samma tak.

FOLAC arrangerar ett seminarium om strategier för att motverka främlingsfientlighet och rasism. Vi deltar genom att lyssna på webbsända föreläsningar, diskutera med varandra och därefter samlas till en webbsänd frågestund där föreläsarna besvarar våra frågor. Seminariet anordnas tisdagen 23 mars.

Program
10.00-10.40
Mats Wingborg, författare till boken ”Slaget om svenskheten”, föreläser om Sverigedemokraterna i ett europeiskt perspektiv

11.00-11.40
Mats Wingborg svarar på frågor

13.00-13.40
Jonathan Leman från tidskriften EXPO föreläser om strategier för att motverka rasism och främlingsfientlighet

14.00-14.30
Jonathan Leman svarar på frågor