Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Språkgruppen hos båtbyggarna

Posted on feb 18, 2020

Språkgruppen har varit på studiebesök idag hos Litorinas båtbyggarlinje för att se och uppleva hur traditionella träbåtar byggs, känna på finhyvlade träbitar och prata med båtbyggarna om deras kunskap. Och naturligtvis för att lära sig svenska begrepp som hör till båtbyggarnas yrke! Sedan gick vi den korta vägen från slup- och barkasskjulet över till Marinmuseet och tittade in i den imponerande utställningen som handlar om allt från u-båtar, verktyg, örlogsvarvet och galjonsfigurer till Sveriges roll i det kalla kriget. Det fanns jättemycket att lära sig idag!
Tack till Stefan och båtbyggarna för att ni delade med er av er kunskap!

Text och bilder: Larissa von Bychelberg