Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Singing on the road och lussekatter

Posted on dec 11, 2019

Vi på Litorina fick lyssna på en härlig konsert idag på förmiddagen! Det var Lucie & Lucie med projektet ”Singing on the Road” – två franska musikterapeuter som har bestämt sig att åka runt i de baltiska och skandinaviska länderna i sammanlagt tio månader, för att lyssna på och lära sig traditionell musik.
Innan de bjöd på konsert så fick de till och med baka lussebullar tillsammans med deltagarna i kursen ”Kom in 2”.
Sedan, klockan elva, var det dags för konserten. De sjöng a cappella på franska, litauiska, lettiska, estniska och till slut även på svenska. Vi i publiken fick chansen att sjunga med – om vi vågade. Lucie och Lucie berättade även om sin resa och kulturella möten. De förklarade lite om de traditionella dansfestivalerna som de fick delta i på resan. Vad spännande!
Tack för ert besök och den underbara musiken!

Se filmklippet där Lucie & Lucie sjunger en folksång från sitt hemland Frankrike

Text: Larissa von Bychelberg; Bilder: Larissa von Bychelberg, Bosse Vesterlund