Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Selmas samlade vrede

Posted on feb 1, 2017

Torsdagen den 9 februari är det dags för en mycket spännande föreställning på Litorina.

Då gästas vi av den välkända Margareta Skantze som är en frilansande dramatiker, regissör och föreläsare. Tillsammans med pianisten Alexandra Gävert kommer musikdramat: – Selmas samlade vrede att framföras.
Föreställningen är en berättelse som är uppdelat i sju avsnitt där Margareta själv gestaltar Selma Lagerlöf.

I Selmas samlade vrede möter vi en kraftfull sextioårig Selma som står på toppen av sin karriär. Hon blickar tillbaka på sitt liv och berättar för oss på det sättet som hon själv önskat framstå under hela sitt liv. Borta är bilden som den naiva, omedvetna och folkliga sagotanten.
Vi får istället möta henne som dåtidens största författare!

Den 9 februari kl. 14.30 är det dags!
Missa det inte!
Väl mött!