Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

På Östersjöbokhyllan står nu litteratur om Belarus

Posted on aug 13, 2020

Vi vill uppmärksamma vårt profilland på grund av den rådande situationen i landet. Därför har vi ställt fram litteratur om Belarus på Litorinas Östersjöbokhylla. 

Rektor Agrita Martinsone ger en inblick i sina tankar om situationen:

”Jag vet hur det känns att stå på barrikader, darra av rädsla, stödja de som är mer rädda än sig själv. Jag vet hur det känns när omvärlden börjar tveka tom uttalar sig om det vore lugnare för alla om länderna, i mitt fall Lettland accepterar Sovjetiska makt eftersom det var ju länge sen ockupationen skedde. Aldrig! Vi gjorde inte det. Det finns ALLTID ett dyrt pris att betala för frihet! Det är värt det. Nu är det dags för att stödja vitryssar i deras kamp!”

Hjälp Belarus i kampen för demokrati, rättvisa och frihet!