Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Österbotten ur Marjos perspektiv

Posted on mar 23, 2017

I eftermiddags var det dags för den sjunde föreläsningen i Litorinas föreläsningsserie. Med anledning av att vårt grannland Finland firar sin 100 åriga självständighet i år och med tanke på att Marjo Portin, lärare på Litorina är uppvuxen i Österbotten och staden Lappo- så var dagens rubrik just Österbotten.

Iklädd en Marimekko-klänning, såklart, tog hon med publiken till sina hemtrakter, Österbotten.
Marjo inledde med att visa en bild på sig och systern Maarit.
-Marjo fick man heta om man hade moderna föräldrar, berättade Marjo i sin inledning och visade en svartvit bild på sig och sin syster.

-Som ni ser är hon glad och jag sur. Det var inte så konstigt då Maarit fick en docka med hår och jag en utan, berättade Marjo vidare.

Sedan följde en charmig och trivsam föreläsning där publiken fick ta del av Österbottens historia, likheterna som finns med Blekinge och till avslutning blev det en tango av Finlands motsvarighet till Evert Taube, Toivo Kärki vars son är god vän med Marjo.

Tack för en givande stund!