Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Öppet hus hos båtbyggarna

Posted on apr 29, 2019

Att fira Båtbyggarnas Öppna Hus på Stumholmen har blivit ett härligt vårtecken! 
Trots hot om regn så sken solen och gjorde dagen precis lika lyckad som den brukar bli varje år. 
Redan innan klockan tio började de första besökarna att anlända till Litorinas Båtbyggarlinje. Utanför Slup och Barkasskjulet där de håller till vajade de färgglada signalflaggorna mot den blåa skyn och i vinden spred sig doften av nystekt sill. 
Att titta in och njuta av båtbyggeriet, titta på konstutställningen som dagen till ära prydde väggarna samt att avnjuta den klassiska sillmackan med hemmapicklad lök, har blivit en tradition för många.

– När båtbyggarna visar sin verksamhet så vet man att det är vår, sa en av dagens besökare som besökte det öppna huset för tredje året i rad.