Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Nybyggd träbåt lottas ut!

Posted on jun 16, 2011

Söndagen den 3 juli har alla älskare av gammal byggnadskonst högstunder då Nostalgias Veteranbåtsfestival i Karlskronas hamn äger rum. Den här dagen erbjuder veteranbåtsbyggarna alla som tycker om gamla båtar ett unikt tillfälle att avnjuta vackra veteranbåtar i trä och plast – alltifrån jaktkanot till Petterssonbåtar och skärgårdskryssare.

Förutom möjligheten att studera gamla och sällsynta båtar närmare kan man också uppleva musik, mat och marin marknad.

Dessutom lottar Litorinas båtbyggarlinje inom ramen för den här festivalen en vacker träbåt ut. Om ungefär tre veckor vet vi vem den lycklige vinnaren är: snart ror man ut med den här båten över sjön. Litorina önskar alla lycka till i lotteriet!

Stefanie Brunsch, praktikant