Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Ny samarbetsfond för unga mellan Sverige och Litauen

Posted on mar 9, 2020

Idag öppnas en ny samarbetsfond mellan Sverige och Litauen.
Vi på Litorina är extra stolta en dag som denna eftersom vår rektor Agrita Martinsone finns med i samarbetsfondens styrelse.
Den nybildade samarbetsfonden ska stärka samarbetet mellan unga människor vad det gäller kreativitet, innovationer och nyföretagande mellan Sverige och Litauen.

– Nu är det dags att ta ett nytt steg i framtidens nätverk av relationer mellan Sverige och Litauen. Med samarbetsfonden får vi en stark ny möjlighet att göra detta och vi välkomnar stödet från Litauen, säger Carl Bildt, ordförande i styrelsen.

– Samarbetsfonden Sverige- Litauen instiftades av Sveriges regering med ett kapital på 10 MSEK med anledning av 100-årsminnet av Litauens självständighet 1918. Fyra ledamöter från respektive land ingår i styrelsen tillsammans med Carl Bildt, berättar Agrita Martinsone.

Bra jobbat Agrita säger både vi alla och säkert många tacksamma ungdomar som nu får en större möjlighet att kunna förverkliga sina drömmar.
Läs mer om möjligheterna som fonden kan ge via länken här nedan.

www.swelitfund.org