Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Några av vårens kurser

Posted on nov 16, 2017

Våra härliga kollegor vill påminna er om en del kurser som börjar eller fortsätter från och med januari 2018.

Urban Sylvan, som står längst till vänster, är ansvarig för Kvällsakademin. Genom denna kvällskursen vill Litorina betona vikten av klassiska bildningsämnen så som historia, idéhistoria, filosofi med etik och moralfilosofi, logik, retorik och konsthistoria. 
Via följande länk kommer man fram till ett inlägg där Urban själv beskriver den nya kursen: https://www.facebook.com/litorina/photos/a.219461128162007.47809.134398893334898/1428613310580110/?type=3&theater Läs mer på informationssidan för Kvällsakademin

Irina Novokrescionova är ansvarig för Akvarell- och oljemålningskurs. Går man den här kursen så får man antingen börja från början eller utveckla sina nuvarande kunskaper och färdigheter. Läs mer om Akvarell och oljemålningskursen

En annan kurs, som man fortfarande får anmäla sig till, är Digital fotografi. Kursen innebär bland annat att man diskuterar och tillämpar olika sätt för att ta bättre bilder. Läraren Bosse Vesterlund, som står längst till höger på bilden, ser fram emot att få träffa nya deltagare nästa år. Läs mer om Digital Fotokursen

Läs mer om övriga kurser genom att välja under Kurser i menysystemet.

Läs gärna, anmäl dig till en av kurserna som intresserar dig och berätta om det för dina vänner. Varmt tack och vi ses!