Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Magdans och mat på Litorinas julfest

Posted on dec 15, 2009

Julfesten började med magdansöser och tipsrunda. Sedan serverades julbord med mat från världens alla hörn.

I går anordnade eleverna på Litorina Folkhögskola en internationell julfest i skolans lokaler på Gullberna. Enligt rektor Agrita Martinsone går det cirka 150 elever från 30 olika nationaliteter på folkhögskolan.

Tillsammans hade de lagat de väldoftande rätter som fyllde den långa buffén. Här fanns ett 20-tal rätter från olika länder. Eleverna hade bland annat lagat koba, en irakisk rätt bestående av friterat potatismos, turkisk kyckling och manto med kött, lök och kryddor från Afghanistan. På godisbordet fanns, såväl som kola och knäck, även pink delight från Nya Zealand och safransburfi från Indien. Men innan elever och lärare intog tisdagens julmåltid lät de sig underhållas av magdans.

Läs vidare i Blekinge Läns Tidning…
En annan artikel i BLT…

Text: Caroline Lindheimer, BLT
Foto: Thomas Persson, BLT