Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Lucia på Litorina

Posted on dec 14, 2009

Musik, ljus, lussekatter och glitter – den 11 december firade vi Lucia på Litorina. En underbar upplevelse för alla elever på Litorina! Förberedelserna till denna dag har varit full av julstämning, glädje, träning och övning av luciasånger. Det var nytt för många och en härlig upplevelse.

För Lucia firas officiellt den 13 december och markerar tillsammans med advent inledningen på julfirandet. Lucia har namnsdag och över hela Sverige ordnas luciatåg med Lucia, tärnor och stjärngossar som bildar tåget och sjunger speciella luciasånger. Lucia var ett katolskt helgon. Hon bodde i staden Syrakusa på Sicilien. Romarna var inte kristna vid den här tiden men Sankta Lucia var en ung kristen flicka och dömdes till döden, 13 december år 304 efter Kristus.

Efter sångerna bjuder Lucia enligt traditionen på kaffe och lussekatter och pepparkakor. Luciafirandet har under de senaste 50 åren blivit en stark svensk tradition och en del av det kommande julfirandet.

Vi vill tacka alla som var med och ser fram emot nästa års luciafirande. Stort tack!