Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Litorinadagen och öppet hus den 8 maj

Posted on apr 21, 2009

Det har varit en god tradition hos oss att fira Litorinadagen – skolans födelsedag. Litorinadagen brukar vara fullspäckad med olika festliga evenemang som t ex stipendieutdelning. Förra året blev Litorinas femtonårsjubileum och öppet hus en succé.Öppet hus på Litorina innebär att vi bjuder in Dig som är nyfiken på vad vi är och vad vi gör. Den dagen visar vi upp oss och lämnar särskilt mycket utrymme för Dina frågor. Du är välkommen vilken tid som passar dig bäst mellan kl 8 och 16.

På programmet har vi två viktiga punkter till:

På förmiddagen välkomnar vi Stig Hedlund från Synskadades riksförbund som kommer att föreläsa under rubriken Ideér kring livsfilosofi, folkhögskolans ställning och framtid (kl 10.30-11.50). Stig Hedlunds föreläsning arrangeras i samverkan med Sensus.

På eftermiddagen föreläser journalisten och författaren Arne Bengtsson under rubriken Vart är Baltikum på väg efter fem år I EU? (kl 13.30-14.50). Arne Bengtsson är författare till bl a böckerna Hotad frihet och Bronssoldatens hämnd.

Vi vill hälsa alla varmt välkomna till oss den dagen!

Litorinadagens program i PDF.