Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Litorinadagen 2015

Posted on maj 22, 2015

Litorinadagen har firats med en föreläsning av Jasenko Selimovic, fd Statssekreterare med ansvar för integrationsfrågor, musik av Josefin Svensson följt av en föreläsning av Nathalie Åhlund som berättar om sin resa från man till kvinna samt inte minst tänkvärda tal från Litorinas Styrelseordförande Lars Werner och Rektor Agrita Martinsone.
Dagens värdar Therese Peterson och Tobias Högman presenterade program och föreläsare. Husmor Anna Wojciak har haft huvudansvaret för menyn i samarbete med Therese Petersson. Maria Engdahl har ansvarat för planeringen av denna dag, God mat, underbar stämning och en sol som värmde lika mycket som som de ord vi fått med oss idag!

IMG_7372[1]