Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Litorina på Bok- & Biblioteksmässan i Göteborg, den 25-26 september 2008

Posted on okt 10, 2008

Den 25-26 september reste Litorina till Göteborg för att besöka Bok- & Biblioteksmässan som i år varit ägnad åt landet Lettland. Delvis genom att delta i bokmässan firade Lettland 90-årsjubileet av sin förstasjälvständighet 1918. Lettlands monter – byggd som en modell av Lettlands nya nationalbibliotek – var i centrum för uppmärksamheten.

Vill man ta sig från Karlskrona till Göteborg, får man gå upp tidigt på morgonen: så var det för oss. För att hinna i tid till mässans invigning åkte vi kl halv sex på morgonen. Efter en skön och trevlig tågresa då man fick sova lite anlände vi till Göteborg och steg av tåget vid hållplatsen Liseberg som ligger bara ett stenkast från Svenska Mässan där Bok- & Bibliotek 2008 skulle äga rum. Efter att ha tagit en chansning lyckades vi lämna våra väskor i garderoben och erhöll var sitt inträdes- och seminariekort.