Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Kokbok av English for the Golden Years

Posted on apr 23, 2019

Det doftade lika gott som stämningen var god i dag då deltagarna i kursen ”English for the Golden Years” hade sin kokboks release, eller rättare sagt om man ska följa kursens språk, a cookbook release.

Produktionen med boken har skett på ett mycket pedagogiskt sätt där deltagarna först har fått välja sitt favorit recept för att sedan tillaga de, fotografera det innan det sedan trycktes för att vara med i kursens recept samling. 
I dag var det så äntligen dags att visa upp boken och samtidigt samlas för att äta sig igenom rätterna tillsammans.

Först ut med sitt boksläpp var tisdagsgruppen som alla var mycket nöjda och stolta över recepthäftet.