Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Kaoskompaniet ställer ut

Posted on jun 11, 2019

Tisdagen den 18/6 kl. 11.20 bjuder vi in till en spännande konst utställning på Litorina! 
Då är det vernissage på Kaoskompaniets utställning- ”Kaoskompaniet@Litorina”.

Vilket spännande besök vi fick i dag då Anna, Taima och Oskar ifrån Kaoskompaniet i Ronneby kom till Litorina på besök. För er som inte känner till det så är Kaoskompaniet ett projekt som drivs av Cela och Ronneby Kommun i samverkan med Blekinges övriga kommuner. Kompaniet erbjuder personer som är mellan 16-30 år en möjlighet att jobba med sin passion på heltid. Tillsammans med sina ledare utvecklar deltagarna en idé de redan har. 
– Jag målar lager på lager så att man även kan känna min konst med sina händer, berättar Taima, en av kompaniets deltagare. 
Redan på tisdag får vi ta del av Taimas och övriga deltagares konst. 
Vi ses i Lilla Konsthallen kl. 11.20!

Varmt välkomna!