Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Hembakade kakor till kafferasten

Posted on sep 1, 2017

Eftersom en mängd kulturer möts upp på Litorina, har vi nånting att fira nästan hela tiden. I morse överraskade våra deltagare i Etableringskursen och SpråkSMF hela skolan med en liten fest på fikarasten.

Deltagarna berättade om att idag firar man ”Eid Al Adha” som är muslimernas största högtid. Då åker många på en pilgrimsresa till Mekka. En av traditionerna är att man ska laga mat och offra 2/3 delar av den till de andra.

Hela skolan bjöds på bland annat pakhlava samt en del andra hembakade kakor och Litorina bjöd på kaffe och te. Det var riktigt gott och sött!

Genom att fika tillsammans fick vi förstås lära känna varandra ännu bättre.

Vi tackar alla inblandade för initiativet och trevliga stämningen!