Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Fotoutställning i Lilla konsthallen

Posted on feb 5, 2019

Fotografi kräver mycket tid och grundlighet. Det som du ser framför dig kan inte alltid vara lika bra på bilden. Man måste tänka på belysning, färgkontrast, vinkel och hur objekten ser ut tillsammans. Det är en tidskrävande konst.
Just nu har Litorina öppnat dörren för en till spännande utställning. Fotografen Abdel Hassan från Irak introducerade sina spännande fotografier för våra gäster och studerande. Några av bilderna har blivit tagna i Sverige medan de andra kommer i från själva Nordafrika. En speciell uppmärksamhet har fått en bild med en fisk. Fotografen berättade att han har tagit 500 bilder tills han fick det bästa resultatet. Fisken på torra land. Sista försök att leva.

Alla är varmt välkomna till Lilla Konsthallen!