Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Förbundsstaten Norden – utopi eller verklighet?

Posted on jan 18, 2011

Ett nordiskt seminarium under denna rubrik äger rum i Konsthallen, Karlskrona, tisdagen den 1 februari kl 13.00 – 15.00 I Nordiska Rådets och Nordiska Ministerrådets årsbok för 2010 utvecklar Gunnar Wetterberg sin version om Förbundsstaten Norden.

Med sitt visionära men politiskt kontroversiella förslag har författaren redan skapat debatt i de nordiska länderna. Boken presenterades på Nordiska Rådets möte i Reykjavik i november 2010.

Historikern och samhällsdebattören Gunnar Wetterberg presenterar sin debattbok ”Förbundsstaten Norden”. En kvalificerad panel diskuterar och granskar därefter författarens vision. Publiken får möjlighet att aktivt delta i diskussionen. Seminariet äger rum i Karlskrona Konsthall på Borgmästaregatan. Fri entré.