Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Filmtips från Litauen

Posted on jan 25, 2019

Enligt Litauiska filmcentret är 2018 erkänt som det bästa året för Litauens filmproduktion efter självständighetens återställande. Intäkter från biljettförsäljning på litauiska biografer ökade med mer än 2 miljoner euro förra året vilket är ett stort framsteg för Litauens filmindustri. Enligt uppgifterna är Ashes in the Snow (lit. Tarp pilkų debesų, regissör Marius Markevičius) den mest populära filmen på Litauens biografer. Den har visats på biograferna 240 880 gånger. Filmen Class Reunion: The Boys Are Back! („Klasės susitikimas: berniukai sugrįžta!”, regissör Kęstutis Gudavičius) tog andraplatsen. Dokumentärfilmerna har blivit de mest populära sista året vilket har påverkats av Litauens 100-års jubileumsfirande. En av de mest populära dokumentärerna är The Ancient Woods („Sengirė”) som är regisserad av Mindaugas Survila tillsammans med Tysklands och Estlands regissörer. Filmen har lockat mer än 62 000 åskådare. År 2018 släpptes 351 filmer i Litauen.

Text:Gabija