Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Europeiska 112-dagen: den 11 februari

Posted on feb 11, 2011

Tänk dig att du besöker ett EU-land och drabbas av, eller blir vittne till, en olycka. Vet du vilket larmnummer du i så fall ska ringa?

I dag när vi reser så mycket, både på jobb och semester, riskerar många av oss att hamna i den situationen. Som tur är behöver du inte komma ihåg ett larmnummer för varje EU-land som du besöker. Du ska bara komma ihåg 112!

112 ersätter inte de nationella larmnumren. I Danmark, Finland, Nederländerna, Portugal, Sverige, Malta och Rumänien har man valt att ha 112 som nationellt larmnummer.

Europaparlamentet, Europeiska unionens råd och Europeiska Kommissionen har beslutat om inrättandet av ”Europeiska 112-dagen” som ska firas den 11 februari varje år, särskilt genom spridande och utbyte av kunskap, och nätverksverksamhet.