Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Ett av de äldsta universiteten i Östeuropa

Posted on feb 6, 2019

Ett av de mest kända och äldsta universiteten i Östeuropa finns i Litauens huvudstad Vilnius. Det grundades år 1579 och har alltid varit viktigt för Litauens utbildning, konst, kultur och vetenskap. Kända personer som verkat på universitetet är bland andra Joachim Lelewel, polska nationalskalden Adam Mickiewicz, Juliusz Slowacki, Simonas Daukantas och nobelpristagaren Czesław Miłosz. Enligt QS World University Rankings är Vilnius Universitet bland 1,5 procent av de bästa universitet i världen. Nedanför kan ni titta på en kort video om universitetet.

We are Vilnius University

Do you like science, cats, cutting-edge technology and dancing bananas?🍌🐱Join us, you won't be disappointed. 🎬

Publicerat av Vilniaus universitetas / Vilnius University Tisdag 5 februari 2019