Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Etableringskursen och SpråkSMF på studiebesök på Stumholmen

Posted on jul 28, 2017

Förra veckan var våra deltagare i Etableringskursen och SpråkSMF på Stumholmen för att se en konstutställning på Båtbyggarlinjens lokal i Slup- och Barkasskjulet. Idag var vi tillbaks för att besöka Marinmuseum.

Det känns lite som att vi har haft en tradition att återvända till Stumholmen när det är riktigt varmt och soligt!

Även de deltagare som hade varit på Marinmuseum förut, tyckte att det var spännande att vi kom dit tillsammans. Detta museum behöver man faktiskt besöka flera gånger för att hinna se allt. Och ändå finns det alltid nåt kvar man kan upptäcka nästa gång.

Till slut kan vi bara säga att dagens utflykt blev en succé som vi förväntade oss för. Nu vill vi dela med oss av en massa fina bilder!