Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Etableringskursen och SpråkSMF i Lyckå slottsruin

Posted on jul 25, 2017

Idag fick våra deltagare i Etableringskursen och SpråkSMF lära sig lite historia i fina Lyckå slottsruins miljö. Det är ingen hemlighet att just på sådana ställen bearbetar man informationen på ett annat sätt. Att man får känna på historien förstärker själva upplevelsen.

Vi har förstås bestämt oss att ta sig till Lyckeby och Lyckå slottsruin till fots då den ligger så nära till Litorina folkhögskola. Att vandra dit i det sköna sommarvädret har gått lika bra som själva utelektionen.

– Vi kunde ha grillat här ute, sa några deltagare som inspirerades av dagens utflykt och naturen runt ruinerna. 
Det betyder nog att vi måste åter till Lyckå en gång till.

Tack Ulf och Patrik för guidning! Tack alla för idag!