Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

En del av livet som blev en utställning

Posted on okt 6, 2015

En utställning skapad av ensamkommande flyktingbarn har öppnats idag på Litorina folkhögskola.

Jafar Hassani och Jouad Mohammad var med för att berätta både om utställningen och sin flykt från Afghanistan.

Deras väg till Sverige låg genom Turkiet, Grekland, Iran, Italien och Frankrike. ”Jag ville åka till Sverige därför att jag hade hört att här bor jättesnälla människor”, sade Jouad som hamnade ensam på gatan när han var 10 år.

”När man lämnar sitt hemland, då lämnar man också sitt sociala sammanhang”, berättade projektledaren Christina Spännar. ”De som kommer till Sverige, känner sig förvirrade, de har inga pengar och ingen kontroll över sin situation. Därför är det viktigt att det finns någon som lyssnar på dem och även kan trösta, när de är ledsna och ensamma”, tillade hon.

IMG_0451 IMG_0450 IMG_0432

IMG_0437