Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Dags för teater! Valet – PotatoPotato

Posted on aug 30, 2010

Den 7 september välkomnar vi scenkollektivet PotatoPotato som kommer att framföra sin pjäs Valet hos oss.

Vi är i rasande fart på väg in i 2010-talets första valrörelse. Vallöften, fint klädda politiker, klistermärken och tal till folket i Sveriges alla valstugor är på ingång. Men var är de unga väljarna? Vilka frågor brinner de för?

Med teater, sång, musik och rörelse, kommer Valet att vara en ung, ständigt aktuell och kritisk röst som behandlar allt från kvällstidningsrubriker till dammiga manifest. Teaterföreställningen Valet ger er skratt, eftertanke, ilska men framförallt: viljan att rösta oavsett ålder.

Manus/Regi: Viktor Tjerneld, musik: Hampus Hallberg, koreografi: Emelie Sahlén, scenografi, kostym (och lite manus): Emil Brulin