Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Dagens Polen: Magdalena Kurczewska Svensson föreläser

Posted on dec 5, 2008

Den 4 december fick vi besök av Magdalena Kurcewska-Svensson som föreläste om Polen. Hon flyttade till Sverige 1981 buren av kärlekes vingar och jobbade som Polens honorärkonsul i Blekinge fram till 2008. Hon tolkar, översätter, driver företaget Polkinge och är en hjälpande hand länderna emellan.

Hon inledde med att spela upp ett stycke av Frédéric Chopin. Han föddes utanför Warszawa och kom att spela en viktig roll för det Polska folket . Magdalena beskriver polacker som ett ganska hetsigt folk, i jämförelse med de sävliga svenskarna. Den polska flaggan symboliserar blodet (den nedre röda delen) och friheten (den övre vita). Färjan som ”binder samman” Sverige med Polen började sin resa 1990 och har kört sina 20 mil tur och retur