Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Cilla Svenssons utställning ”Horisonter…”

Posted on okt 15, 2019

Idag kl. 12.45 var det vernissage till Cilla Svenssons utställning ”Horisonter…” i vår lilla konsthall. Det är hennes första konstutställning och vi är glada och stolta över att ha hennes inspirerande tavlor här på Litorina!
Cilla målar gärna i brunt och beige men älskar också turkost. Hon använder gärna pensel men också både stekspade och kniv då hon skapar. Hon berättade även för oss att naturen är en viktig inspirationskälla till henne.
Vad ser du i hennes tavlor?
Tack för att du ställer ut hos oss Cilla! Vi hoppas att många människor ska komma hit och bli inspirerade av dina konstverk!

Text och bilder: Larissa von Bychelberg

Vernissagen uppmärksammades även i SR P4 Blekinge. Det blev ett härligt inslag i från en vernissage som bejakade flera sinnen genom Cillas konst, ljud och ljus när Helena Gustafsson besökte oss. Lyssna 1 h och 20 minuter in i programmet.