Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Chapman Törnström och varvet

Posted on feb 7, 2020

Dagens torsdagsföreläsning har belyst lokalkändisarna af Chapman och Törnström, som båda var verksamma i Karlskronavarvets blomstringstid på 1700-talet. Litorinas Ulf Westerholm berättade om Chapmans uppväxt, utbildning i olika länder och förtjänster som båtbyggare; och om den framstående karriären han gjort. Vi fick också veta mer om en lite mindre bekant person: Johan Törnström, ornamentsbildhuggaren som tillverkade jättefina galjonsfigurer till Chapmans båtar men tyvärr aldrig fick den uppmärksamheten som han förtjänade, utan fick stå i skuggan av Chapman. Förhoppningsvis ska nu efter föreläsningen fler människor komma ihåg hans namn och förtjänster!
Tack för denna upplysande föreläsning!

Text: Larissa von Bychelberg; Bilder: Bosse Vesterlund, Larissa von Bychelberg