Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Boktips: ”Döda själar” av Nikolaj Gogol

Posted on jan 20, 2016

Söker ni något bra att läsa? Kolla våra recensioner för böcker på vårt Östersjöbibliotek!

Nikolaj Gogol kan räknas som den första ryska skräckförfattaren. Hans korta noveller byggs på gamla folktron och legender. Stämningen som han skapade präglades av skrock och en övernaturlig rädsla inför det okända. Dessutom, var Gogol själv en lagom mystisk person som enligt flera källor var mycket rädd för att bli levande begravd.

”Döda själar” trots sin skräckinjagande titel är en bok av ett annat slag. Litteraturforskare hittar här hela Ryssland återspeglat i olika metaforer.

Kan man inte dechiffrera Gogols symboler, kommer romanen ändå bli en bra läsning kryddad med fin humor. Börjar ni läsa den här boken, följer ni med på en resa genom hela Ryska Imperiet i sällskap av en påhittig affärsman som köper döda själar.