Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Berlin – DAG 3 (den 17 april)

Posted on apr 23, 2012

Denna dag började med en liten överraskning. Bussen gick sönder så vi var tvungen att använda oss av plan B. Men det kändes som att det blev ännu bättre då vi fick möjlighet att promenera längs den gamla Berlinmuren och hade chans att fotografera. Vi såg den tidens tecken, gamlar bilar som heter trabanter. Vi fick också vårt första mötet med Checkpoint Charlie en av de mest kända gränsövergångarna mellan Öst- och Västberlin mellan 1945 och 1990 och nu en av de sevärdheter som har flest turistbesök. Murmuseuméet besökte vi dagen efter. Vi fotograferad så mycket vi bara hann och sprang sedan vidare till Akademie der Künste Berlins symbol Brandenburger Tor som utgör den monumentala avslutningen av Unter den Linden – den härliga lindboulevarden. Besöket på Pergamon museum fick oss att resa tillbaka i tiden med en kunnig och karismatisk guide som även studerade arkeologi. Att titta på Nefretitis ansikte var en fantastisk upplevelse! Hon är skönheternas skönhet, hon är tidlös! Dagens höjdpunkt var BOKSTAVLIGEN TV torget med en utsikt över hela Berlin ur ett fågelperspektiv. Det blev en inspirerande sammanfattning av allt som vi fått se under dagen. Staden är i en ständig rörelse, det är staden som aldrig sover.