Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Båtbyggarnas traditionella studieresa

Posted on maj 28, 2019

Båtbyggarlinjen har genomfört sin traditionella studieresa.
Här kommer en reseskildring ifrån Kenny!

Resan gick till Danmark (Holbæk och Roskilde) via Götamotor i Osby. I Holbæk öppnar inom kort ett kustlivscenter i hamnen. De vill göra hamnen levande igen och lära ut gamla hantverkstraditioner inom båtbyggeri, repslagning och fiskenäringen. Främst till unga människor men alla är välkomna att delta.

I skjulet bredvid renoverars/byggs ett nytt skepp i Nationalmuseets regi. Skeppet Anna Möller är en typisk skonare som har använts i fjorden för frakt av förnödenheter mellan öar och fastland.

Ett måste är att besöka Vikingaskeppsmuseet i Roskilde där både tusen år gamla skepp och nybyggen kan beskådas.

På resan hem besöktes Röda Möllan utanför Landskrona och Bostället i Kävlinge. Röda Möllan renoverar båtar och möbler medan Bostället odlar lin och pressar fram den så viktiga linoljan vi använder till våra båtar.

Se bildspelet på Facebook