Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Båtbyggarna Niklas Nyström och Micke Okmark har öppnat föreläsningsserien 2015 på Litorina

Posted on sep 24, 2015

Den första föreläsningen i serien blev en inspirerande stand-up med underhållande inslag. Niklas Nyström och Micke Okmark berättade om sin törniga väg från Båtbyggarlinje på Litorina till Saxemara båtvarv.

“Man lär sig av sina misstag och vi båda har alltid haft obotlig nyfikenhet och lust att lära sig någonting nytt”, berättade Niklas Nyström.

Livet har lärt båtbyggarna bland annat att man måste våga att gå sin väg. Enligt deras mening för att uppnå sitt mål måste man öppna ögonen och få se de olika möjligheter som finns omkring, även om det känns att de rasar förbi. Om man vågar att ta risken, då om några år blir det säkert någonting av det.

Föreläsarna varnade också att förhoppningar inte alltid stämmer med verkligheten, men om man inte ger upp då lyckas man småningom att uppfylla sina drömmar.

DSC_0614 DSC_0610 DSC_0612