Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

BalticX9 – Baltic Times Nine

Posted on sep 7, 2008

«BalticX9» (läs: Baltic Times Nine) har varit den första temadagen i år och organiserades av kursen Cultural Business i fredags. Varför just 9? Det är nio andra länder förutom Sverige som ligger runt Östersjön. De nio ländernas historia, kultur och samhälle utgör Litorinas profil. Varje dag lär vi oss något om de länderna, men ibland gör vi det på ett roligt sätt och får möjligheten att lära känna varann.

Varför hette dagen BalticX9? Som Andy förklarade i början, var BalticX9 ett mer lämpligt namn jämfört med Östersjön gånger nio – bl a därför att det andra inte skulle få plats på affischen. Men i verkligheten var det för att engelska är ett internationellt språk i Östersjöområdet. Därutöver är Baltic Times en tidning som vi prenumererar och som handlar om utvecklingen i Östersjöländerna.