Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Avslutningen på Båtbyggarlinjen

Posted on jun 4, 2020

Som så mycket annat denna vår, så blir Litorinas avslutning på ett annat sätt än vi är vana vid. Det blir i smågrupper, och båtbyggarlinjen hade sin avslutning ute i friska luften på på Stumholmen. Vanligen är det rektor som står för överraskningarna. Men även där bröts traditionen. Deltagarna hade förberett att Agrita Martinsone och styrelsens ordförande Lars Werner skulle kontrollera att en av ekorna är sjöduglig. Det blev en underhållande roddtur.

Agrita motiverade varför två av båtbyggarna, Ingemar Johansson och Nichlas Schyberg väl förtjänade Litorinastipendiet.  

Vi gratulerar till deras goda insatser på Litorina!

Vi gratulerar Litorinastipendiaterna Nichlas Schyberg och Ingemar Johansson