Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Årets studieresa 18-24 april: Kaliningrad och Klaipeda

Posted on apr 17, 2010

Då är det dags för årets studieresa!
58 glada (!) resenärer startar i Karlskrona den 18 april och åker med Polenfärjan till Gdynia. På vägen mot Kaliningrad stannar vi till i Malbork för att se slottet och äta gott.

Har vi tur slipper vi vänta alltför länge vid gränsövergången och är framme i Kaliningrad någon gång på eftermiddagen den 19 april. Vi har många aktiviteter inbokade i Kaliningrad såsom studiebesök på Kaliningrads universitet, Nordiska biblioteket, resa till Svetlogorsk m m. Några deltagare har dessutom egna studiebesök att genomföra.

Vägen tillbaka går över Kuriska näset och vi stannar till i Nida. Resan avslutas med en dag i Klaipeda och sedan tar vi båten från Klaipeda till Karlshamn. Vid 11-tiden på lördagen den 24 april är vi tillbaka i Karlskrona, nöjda och belåtna!