Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Äntligen är vår personalresa igång!

Posted on aug 5, 2019

Äntligen är vår personalresa igång! Resan då vi vältrar oss i Östersjökunskap för att vi alla ska bli ännu mer kunniga i Litorinas profil.

I morse anlände vi med färjan till Klaipéda och fick varma kramar av vår tidigare praktikant Gabjia som tog emot oss i sitt hemland Litauen.

Vi började med en rundtur på Kuriska näset som är ett världsarvsobjekt enligt UNESCOS världsarvslista. Här tillbringade vi nästan en hel dag genom att titta på de 80 träskulpturerna på Häxkullen och genom att njuta av den fantastiska naturen i nationalparken på Kuriska näset. 
I dag får bilderna tala sitt tydliga språk då de vida sanddynerna nästan knockade oss alla. Vissa även bokstavligt då det tog på krafterna att ta sig upp för branterna för att till slut få blicka ut över havet på båda sidor näset.

Fler inslag om resan: Personalens studieresa dag 2

Ett kärt återseende när Gabia mötte oss i färjeterminalen i Klaipeda