Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Ambassadören Gertrud Wieselblad från NUTEK besöker Litorina

Posted on nov 20, 2008

Varför ska man starta eget? Vilka fördelar har eget företagande jämfört med ett vanligt jobb som anställd? Hur startar man eget? Vilka egenskaper måste man ha för att bli företagare? Svar på alla de frågorna har kursen Cultural Business fått av företagaren och NUTEK-ambassadören för kvinnors företagande Gertrud Wieselblad.NUTEK är från början en sammanslagning mellan tre myndigheter och står för: Verket för näringslivsutvecklingsfrågor. De har kärnkompetens inom näringslivsutveckling och regionala utvecklingsfrågor. De ska stärka näringslivet i hela Sverige genom att bidra till fler nya företag, fler växande företag och till att skapa fler starka regioner.