Välkommen till Litorina folkhögskolas arkiv. Söker du aktuell information, besök vår webbplats.

Ambassadbesök i Vilnius

Posted on maj 18, 2015

Att våga ha en vision.
Ja det hade statens fastighetsverk när man köpte och renoverade byggnaden till ambassaden i Vilnius. Sedan 1998, alldeles nära S:t Mikolojuskyrkan på huvudstråket i Vilnius gamla stad, ligger den renoverade byggnaden, målad med en ockragul kalkfärg skyddad av en port i Litauiskt smide. Den ljusa lätta inredningen är designad av bl. a. Åke Axelsson, möbelformgivare (uppvuxen på ett litet ställe i Urshult) och Mats Theselius. I salongen finns en kristallkrona med specialgjorda prismor från glasbruket Kosta Boda. Såväl matsalen som salongen har glasdörrar som kan öppnas mot innergården där det växer en tårpil, ett vanligt vårdträd i Litauen. Svensk konst i form av gobeläng av Elisabeth Oscarsson såväl som konstverk av prins Eugen fanns i den vackra miljön. Tack för att vi fick besöka denna vackra del av Sverige i Litauen.
Gun-Britt, Senior B

IMG_4618 IMG_4613